صفحه اصلی
  • Thumb

برطرف کردن بوی بدن دهان

بسیاری از افراد از بوی بد دهان رنج می‌برند. یوی بد دهان از بقایای غذا در میان دندان‌ها، التهاب دهان و یا از بیماری‌های معده و روده ناشی می‌شود. با استفاده از گیاهان و روش‌های ساده می‌توان از بوی بد ...
    » read more

• Thumb

تاکسی هوایی

یگ پهپاد مسافربر که قرار است از تابستان اینده در دوبی مشغول کار شود   مقامات شهر دوبی امیدوارند که تا اوایل تابستان پرواز پهپادهای با سرنشین در این شهر تبدیل به یک امر ...
    » read more

• Thumb

خاورمیانه بازار داغ تسلیحات قدرت های استکباری

طی ده سال گذشته میزان صادرات تسلیحات در جهان به طور مرتب افزایش یافته و آمریکا و روسیه کماکان صادرکنندگان اصلی اسلحه در جهان محسوب می‌شوند. ...
    » read more

• Thumb

بوئینگ 10-787

محصول جدید شرکت بوئینگ که روز جمعه از آن رونمایی شد، بوئینگ «۱۰-۷۸۷» دریم‌لاینر نام دارد.به گفته شرکت بوئینگ، این هواپیما که در کارخانه کارولینای جنوبی ساخته شده، تا سال آینده در اختیار مشتریان این ...
    » read more

• Thumb

کوروش یا ذو القرنین

ﻣﺮﺩﯼ ﺭﺍﺑﻪ ﺟﺮﻡ ﻗﺘﻞ ﻧﺰﺩﮐﻮﺭﻭﺵ ﺑﺰﺭﮒ ﺁﻭﺭﺩﻧﺪ.ﭘﺴﺮﺍﻥ ﻣﻘﺘﻮﻝ ﺧﻮﺍﻫﺎﻥ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﻗﺼﺎﺹ ﺑﻮﺩﻧﺪ.ﻗﺎﺗﻞ ﺍﺯﮐﻮﺭﻭﺵ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻧﺠﺎﻡ کاری ﻣﻬﻢ برای ﺑﺮﺍﺩﺭﺵ ۳ﺭﻭﺯ ﻣﻬﻠﺖ ﺗﻘﺎﺿﺎ ﮐﺮﺩ.ﺷﺎﻩ ﭘﺮﺳﯿﺪ:ﭼﻪ ﮐﺴﯽ ﺿﻤﺎﻧﺖ ﺗﻮ ﺭﺍ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﮐﺮﺩ؟ﻗﺎﺗﻞ ﺑﻪ ﻣﺮﺩﻡ نگاه ﮐ...
    » read more

• Thumb

مدال آمریکا به پدر داعش

مایک پمپئو رئیس جدید سازمان سیا که به ریاض سفر کرده به محمد بن نایف ولیعهد و معاون نخست وزیر و وزیر کشور عربستان مدال افتخار «مبارزه با تروریسم» اعطا کرد. من نمی دانم این منتخبین تازه ترامپ چرا اینق...
    » read more

• Thumb

فعال کردن نویگیشن برای رانندگی در google Map

آیا مایل هستید که از Google Map به عنوان Navigation داخل خودروی خود استفاده کنید؟ امکانی در گوگل مپ موجود است که توسط آن می توانید با گوشی خود همچون یک GPS قدرتمند برخورد کرده و با  دادن مقصد زمان و...
    » read more

• Thumb

دو فروشگاه زنجیره ای بزرگ آمریکا عرضه محصولات «ایو

فروشگاه‌های زنجیره‌ای «نوردسترو» و «نیمِن مارکِس» در آمریکا فروش محصولات تولیدی ایوانکا ترامپ، دختر رئیس جمهوری را متوقف کرده اند. «نوردستروم» گفته به خاطر فروش پایین محص...
    » read more

• Thumb

​​​​​​​چین پیشتاز خودروهای برقی در جهان

چین پیشتاز خودروهای برقی در جهان چین با بیش از ۲۷۰ هزار ایستگاه برای شارژ خودروهای برقی از پیش‌کسوتان انرژی‌های پاک، مانند آلمان جلو زده است. در آلمان تنها ۱۰ هزار ایستگاه شارژ وجود دارد که محدود...
    » read more

• Thumb

گوگل، اپل، فیسبوک و اوبر نامه ای ضد دستور منع مهاج

بنا به اعلام منابع مختلف، آلفابت، اپل، فیسبوک، اوبر، استریپ و دیگر کمپانی‌های شناخته‌شده حوزه فناوری با همکاری یکدیگر نامه‌ای نوشته‌اند که در آن مخالفت خود را با دستور منع ورود مهاجران - که به‌تازگی...
    » read more

• Thumb

شورولت بولت خودروی سال آمریکا شد

این خودرو یکی از ارزان ترین خودروهای برقی است که مشتریان در بازار آمریکا قادر به خرید آن هستند. این خودرو با قیمت ۳۰ هزار دلاری اش از خودروهای شرکت تسلا که این روزها سر صدای زیادی به پا کرده اند قیم...
    » read more

• Thumb

چه فناوری‌هایی در سال ۲۰۱۷ متحول می‌شوند؟

تکنولوژی رایانه در حال متحول کردن تمام زندگی بشر است و این تکنولوژی‌ها در سال ۲۰۱۷ با سرعت بیشتری زندگی ما را متحول می‌کند اما چه تکنولوژی‌هایی در این سال بیشتر رشد خواهند کرد؟ یکی از مواردی که هم ...
    » read more

• Thumb

«برترین» گوشی‌های سال ۲۰۱۶

انتوتو بنچمارک (AnTuTu BenchMark) که یکی از معتبرترین بررسی‌های گوشی‌های جهان را انجام می‌دهد برترین گوشی‌های سال ۲۰۱۶ را بر اساس کارایی معرفی کرد که بر این اساس گوشی آی فون هفت پلاس، (با ۱۸۱ هزار ا...
    » read more

• Thumb

نیکون دی ۵۰۰؛ بهترین دوربین سال

سایت معتبر دی‌پی‌ ریویو از میان دوربین‌های معرفی شده در سال ۲۰۱۶ بهترین دوربین سال را نیکون دی ۵۰۰ معرفی کرد. دوربین نیکون دی ۵۰۰ از میان تمام محصولات معرفی شده در سال ۲۰۱۶ میلادی انتخاب شده است.ای...
    » read more

• Thumb

حذف برخی اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استور

حذف برنامه از اپ استور اپل شرکت اپل شروع به حذف برخی اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ استور کرده است. یکی از پر طرفدار‌ترین اپ‌های فارسی یعنی اپ دیجی کالا نیز توسط این شرکت حذف شده است. امین ثابتی،کارش...
    » read more

• Thumb

نیروی نامرئی کهکشان راه شیری را با خود می‌برد

کهکشان راه شیری شاید اين را احساس نکنیم ولی کهکشان راه شیری ما با سرعتی بیش از دو میلیون کیلومتر در ساعت در فضا حرکت می‌کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز دوشنبه گروهی از ستاره‌شناسان گفتند کشف ...
    » read more

• Thumb

کفش 1500سال قبل شبیه ادیداس

موميايى 1500 ساله يك زن مغول كه در منطقه سيبرى كشف شد. نقطه عجيب كفش هاى اين موميايى است كه بسيار شباهت با كفش هاى شركت آديداس دارد!...
    » read more

• Thumb

اصفهان؛ تولد جنین فریز شده پس از 14 سال

جنین فریز شده ای که پس از 14 سال به رحم مادرش منتقل شده بود، صبح امروز در بیمارستان مهرگان اصفهان متولد شد. ...
    » read more

• Thumb

دفاع کاخ سفید از دست‌بند زدن به کودک پنج‌ساله ایرا

دستبند به کودک 5 ساله در آمریکا دفاع کاخ سفید از دست‌بند زدن به کودک پنج‌ساله ایرانی‌تبار یک کودک پنج ساله ایرانی‌تبار در پی حکم ترامپ، ساعت‌ها در فرودگاه دالس واشنگتن در بازداشت بود. کاخ سفید م...
    » read more

• Thumb

فروش اقساطی محصولات ایران خودرو ویژه ده فجر

با توجه به استقبال از طرح ھای فروش اعتباری و پاسخگوئی به نیاز بازار، بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان محترم محصولات ایران خودرو مي رساند، شرایط فروش اعتباری محصولات با مدل 95 (ویژه دھه مبارک فجر) از...
    » read more

مهدی قدیانلو؛ نقاشی روی دیوارهای تهران تا لندن
محمد عبدی
منتقد هنری
25 آوریل 2015 - 05 اردیبهشت 1394

منبع بی بی سی 

بیش از صد نقاشی بزرگ سوررئال اثر نقاش جوان، مهدی قدیانلو، شکل تازه ای از نقاشی های دیواری در تهران را ارائه می کند که این روزها توجه رسانه های جهانی را هم به خود جلب کرده است.
اتومبیل هایی در کنار ابرها در حال حرکت اند، دایره های غریبی که بعدهای مختلفی دارند و تماشاگر را به درون خود دعوت می کنند، دوچرخه سوارانی که روی دیوار حرکت می کنند و آسمان های آبی با تکه های سفید ابر، نوید دنیای دیگری را در نقاشی های قدیانلو می دهند که برای یک اهل هنر، نمایش نوعی تاثیرپذیری از نقاش بی نظیر بلژیکی، رنه ماگریت، هم هست.

بیش از صد نقاشی بزرگ سوررئال اثر نقاش جوان، مهدی قدیانلو، شکل تازه ای از نقاشی های دیواری در تهران را ارائه می کند که این روزها توجه رسانه های جهانی را هم به خود جلب کرده است.
اتومبیل هایی در کنار ابرها در حال حرکت اند، دایره های غریبی که بعدهای مختلفی دارند و تماشاگر را به درون خود دعوت می کنند، دوچرخه سوارانی که روی دیوار حرکت می کنند و آسمان های آبی با تکه های سفید ابر، نوید دنیای دیگری را در نقاشی های قدیانلو می دهند که برای یک اهل هنر، نمایش نوعی تاثیرپذیری از نقاش بی نظیر بلژیکی، رنه ماگریت، هم هست.
قدیانلو کار بر روی دیوارهای بزرگ تهران را نه سال پیش آغاز کرد و این آثار چهار سال قبل متوقف شدند. خودش می گوید رسانه ها دیر به این نقاشی ها توجه کردند. تلویزیون سی ان ان به تازگی گزارشی درباره این نقاشی ها پخش کرده است.
ببینید: گزارش تلویزیون بی بی سی فارسی از نمایشگاه مهدی قدیانلو در لندن
او درباره آغاز کارش بر دیوارهای تهران می گوید: "حدود ده سال پیش اداره ای تشکیل شد در سازمان زیباسازی و فراخوان هایی منتشر کردند در نشریات و از هنرمندان برای زیباسازی تهران دعوت به همکاری کردند. مدیر وقت اداره نقاشی دیواری، محمود شعیبی که کارشناس ارشد هنر است، از مدیران هنری متخصصی بود که برنامه جالبی برای زیباسازی تهران داشت. اکثر کارهای من در دوران مدیریت ایشان اجرا شد. از آنجایی که من هم تازه از دانشکده هنرهای زیبا فارغ التحصیل شده بودم علاقه مند بودم که در کنار نقاشی های خودم و فضای شحصی کارهایم، نقاشی در شهر و فضای بزرگ را تجربه کنم."

قدیانلو معتقد است که پیش از نقاشی های او، آثار هنری تزئینی زیادی در تهران وجود داشت اما چون شهر خیلی بزرگ است، دیده نمی شدند. او کارهایش را ادامه آن رویکرد می داند که با استقبال مردم و مسئولان روبرو شده است: "سعی من در کارهای شهری این بود تا فضاسازی هایی را در نقاشی هایم انجام دهم که برای مردم جالب باشد و مردم با دیدن آنها تخیلات و داستان های خودشان را در ذهن شان شروع کنند."
گالری هوارد گریفین در شرق لندن به تازگی میزبان آثار مهدی قدیانلو بود؛ آثاری که با همان سبک و سیاق این بار بر روی بوم های کوچک خلق شده اند.
قدیانلو می گوید:"من نقاشی خوانده بودم و از قبل هم کارهای کوچکی برای خودم بر روی بوم انجام می دادم و فضاسازی هایم را بر روی ابعاد کوچک تجربه می کردم. با توجه به این که از چهار سال پیش احساس کردم در کارهای شخصی ام رویکرد فلسفی و بعضی وقت ها تیره وجود دارد و مناسب شهر و مخاطب عام نیست و شاید تاثیر منفی روی آنها بگذارد، نقاشی روی بوم را جدی تر ادامه دادم و فقط تجربه می کردم و ابتدا قصد نمایش شان را نداشتم."
"در کارهای شهری همیشه به مخاطب و حسی که ممکن است پیدا کند به طور وسواسی فکر می کنم و احساس مسئولیت می کنم نسبت به مخاطبم. اما روی بوم این طور نیست. این به نظرم می تواند یکی از تفاوت های اساسی نقاشی دیواری - که مخاطب در راس هرم است- باشد با نقاشی روی بوم."

ریچارد هوارد گریفین، مدیر گالری، می گوید: "تخیل سوررئالیستی قدیانلو برای من نوعی بازبینی در شرایط زیستن و مفهوم زندگی است با تمی جهانی درباره امید، آینده نگری، از دست دادن و غم. آثار او به شدت مینیمال هستند و در ترکیب بندی شان نوعی سکوت حکمفرماست."
مدیر گالری می گوید تمام آثار این نمایشگاه پیش از افتتاح به فروش رفته اند و به زودی نمایشگاه دیگری از آثار او در شعبه لس آنجلس همین گالری برپا خواهد شد.
قدیانلو که یک اثر دیواری هم بر روی دیوارهای شرق لندن- که به نوعی یکی از مراکز اصلی نقاشی دیواری در جهان محسوب می شود- خلق کرده، آن را هم در ادامه نقاشی های داخل نمایشگاه می داند.
او درباره سفر خود به لندن می گوید: "سفر من به لندن تجربه جالبی بود. آشنایی با هنرمندانی که از قبل کارهایشان را دیده بودم. دیدن و نقاشی کردن در یکی از محلاتی در لندن که یکی از پایتخت های هنر خیابانی دنیاست برایم جالب بود. اما در کل با توجه به واکنش مردم و هنرمندان به کارها بیش از پیش برای من روشن شد که مردم، منظورم انسان ها در همه جای کره زمین، علاقه ها، ترس ها و اضطراب ها و احساسات مشترکی دارند."

جهت مشاهده کلیپ مربوطه اینجا را کلیک نمایید.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید