صفحه اصلی
  • Thumb

گرنگهدارمن آنست که من می دانم شیشه را دربغل سنگ نگ

از حضرت علی علیه السلام پرسیدند ؛ خدا را می بینی که او را می پرستی حضرت پاسخ فرمودند ؛  اگر نمی دیدم که نمی پرستیدم بلی بارها بارها برای تک تک ما اتفاق افتاده که اگر عنایت خدا نبود دسترسی برزگی ما ...
    » read more

• Thumb

توپ فوتبال هسته‌ای

این چمدان حاوی کیفی است که به "توپ فوتبال هسته‌ای" معروف است              و زندگى دنيا جز بازى و سرگرمى نيست و قطعا سراى بازپسين براى كسانى كه پرهيزگارى مى كنند بهتر است آيا نمى‏ انديشيد (۳...
    » read more

• Thumb

میمون و یاد گیری

میمون و یاد گیری
    ...
    » read more

• Thumb

ماری‌جوانا در آلمان دارو محسوب شد

سایت گوحق درخصوص مطلب ذیل بی نظرو صرفا جهت اطلاع درج گردیده امید است کارشناسان ایرانی حول موضوع مطرح شده نظرات خویش را منعکس نمایند چرا که دارو محسوب شدن ماری جوانا در کشور آلمان ارتباط مستقیم به فرهن...
    » read more

• Thumb

دستورات نگه داشت انسان

پندهای قرآن کریم همانگونه بهترین دستور العمل های نگهداری یک کالای صنعتی رامهندس سازنده آن ارائه میدهد انسان نیز از این قائده مستثنی نیست و برای حفظ نگه داشت خود ضروری است که دستور العمل سازنده خود ...
    » read more

• Thumb

خانه های کویری ایران

خانه ای در نایین خانه پيرنيا به عنوان يكي از مهمترين اماكن سنتي شهر نائين الگوي مهم معماري و هنري خانه هاي تاريخي منطقه و كوير مركزي ايران محسوب مي شود. اين خانه متعلق به دوران صفويه بوده و از اجزا...
    » read more

• Thumb

مشاهده اژدهای دریایی یاقوتی برای اولین‌بار

مشاهده اژدهای دریایی یاقوتی برای اولین‌بار دانشمندان برای نخستین بار توانستند از اژدهای دریایی یاقوتی در طبیعت فیلم بگیرند. فیلمبرداری در غرب استرالیا انجام شده و این همچنین نخستین باری است که ن...
    » read more

• Thumb

قابلیت های ناشناخته گوگل

...
    » read more

• Thumb

دروغ های مجازی

دروغ های مجازی دو عکسی را که مشاهده می فرمایید مدتهاست  در دنیای مجازی درحال چرخش و دید افراد مختلف است که عمدتا به ایران نسبت داده میشود درحالی که حقیقت چیز دیگری است پایین مربوط به مصر است ( اگر ...
    » read more

• Thumb

خشم پنهان اعراب

یک کاریکاتوریست یمنی حقیقت دنیا امروز کشورهای عرب را بیان کرده است درحالی که دنیا در حال پیشرفت است کشورهای عربی در حال یک دور باطل  کاریکاتوریست یمنی حقیقت دنیا امروز کشورهای عرب را بدین گونه به ت...
    » read more

• Thumb

گذشت بهتر از انتقام است

آژانس خبری- تحلیلی زریان؛ تعداد زیادی از اهالی شهر «روانسر» در استان کرمانشاه از خانواده یک مقتول خواستند تا از خون قاتل فرزندشان بگذرند     به گزارش زریان به نقل از سایتهای خبری استان کرمانشاه، ظ...
    » read more

• Thumb

تاکسی در جیب شماست

اسنَپ (به انگلیسی: Snapp) یک سرویس هم سفری آنلاین مستقر در تهران است.[۱] اپلیکیشن تلفن هوشمند به طور خودکار مسافرین را با نزدیکترین رانندهٔ تاکسی مرتبط می‌سازد و موقعیت مسافر را به راننده می‌فرستد.[...
    » read more

• Thumb

اکتشافات علمی عجیب سال 2016

اکتشافات علمی عجیب سال 2016 علم سبب پدیدار شدن اختراعات و اکتشافات مختلفی می‌شود که هوش بشر را افزایش داده و شیوه زندگی او را بهبود می‌بخشد. به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، سال 2016 ...
    » read more

• Thumb

سال 2017 بر مسیحیان مبارک

نگارهٔ عیسی مسیح به نام چوپان خوب (نقاشی با رنگ ویترا بر پنچره کلیسای یوحنای مقدس (سنت جان) در شهر سیدنی در استرالیا) یاد کن آنگاه که فرشتگان گفتند: ای مریم، خدا تو را به کلمه‌ای از خود که نامش مسی...
    » read more

• Thumb

خلاصی از پین کد سیم کارت

خلاصی از پین سیم کارت همانطور که می دانید اکثر سیم کارت های تلفن همراه دارای پین کد ( PIN Code ) می باشند. در صورتی که شما سیم کارت خود را درون گوشی وارد کرده و گوشی خود را روشن کنید دستگاه قبل ا...
    » read more

• Thumb

فتنه بدتر از قتل

قرآن کریم فتنه از قتل بدتر است ؛ وضعیت سوریه چیزی جزء فتنه غرب نیست    تصویری که ملاحظه میفرمایید یک وسیله و ابزاری گردید در دستان فتنه گران غربی ...
    » read more

• Thumb

آمیتاباچان مردی که تصویرش با بیش از سه هزار نفر سا

آمیتاپاچان مردی که تصویرش با بیش از سه هزار نفر ساخته شد...
    » read more

• Thumb

نام مرا برروی هیچ خیابان و ساختمان نگذارید

آخرین وصیت کاسترو: نفی کیش شخصیت پارلمان کوبا قانون نفی کیش شخصیت در ارتباط با فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا را تصویب کرد. بر مبنای این قانون هیچ مجسمه‌ای از کاسترو نباید تهیه شود؛ هیچ خیابان، مید...
    » read more

• Thumb

جواب ابلهان خاموشی است

بوعلی سینا و ابله *جواب ابلهان خاموشی ست...!ابوعلی سینا در سفر بود. در هنگام عبور از شهری ،جلوی قهوه خانه ای اسبش را بر درختی بست و مقداری کاه و یونجه جلوی اسبش ریخت و خودش هم بر روی تخت جلوی قهوه ...
    » read more

• Thumb

عسل تنها غذای فاسد نشدنی

درباره اهمیت ارزش غذایی عسل برای انسان و بعضی حیوانات جای هیچ شک و شبه ای نیست همچنین درخصوص  ویژه گی های منحضر بفر آن نیز سخن بسیاری گفته شده ؛ اما اینکه عسل غذایی است خراب نشدنی موضوع قابل تاملی ا...
    » read more

مهدی قدیانلو؛ نقاشی روی دیوارهای تهران تا لندن
محمد عبدی
منتقد هنری
25 آوریل 2015 - 05 اردیبهشت 1394

منبع بی بی سی 

بیش از صد نقاشی بزرگ سوررئال اثر نقاش جوان، مهدی قدیانلو، شکل تازه ای از نقاشی های دیواری در تهران را ارائه می کند که این روزها توجه رسانه های جهانی را هم به خود جلب کرده است.
اتومبیل هایی در کنار ابرها در حال حرکت اند، دایره های غریبی که بعدهای مختلفی دارند و تماشاگر را به درون خود دعوت می کنند، دوچرخه سوارانی که روی دیوار حرکت می کنند و آسمان های آبی با تکه های سفید ابر، نوید دنیای دیگری را در نقاشی های قدیانلو می دهند که برای یک اهل هنر، نمایش نوعی تاثیرپذیری از نقاش بی نظیر بلژیکی، رنه ماگریت، هم هست.

بیش از صد نقاشی بزرگ سوررئال اثر نقاش جوان، مهدی قدیانلو، شکل تازه ای از نقاشی های دیواری در تهران را ارائه می کند که این روزها توجه رسانه های جهانی را هم به خود جلب کرده است.
اتومبیل هایی در کنار ابرها در حال حرکت اند، دایره های غریبی که بعدهای مختلفی دارند و تماشاگر را به درون خود دعوت می کنند، دوچرخه سوارانی که روی دیوار حرکت می کنند و آسمان های آبی با تکه های سفید ابر، نوید دنیای دیگری را در نقاشی های قدیانلو می دهند که برای یک اهل هنر، نمایش نوعی تاثیرپذیری از نقاش بی نظیر بلژیکی، رنه ماگریت، هم هست.
قدیانلو کار بر روی دیوارهای بزرگ تهران را نه سال پیش آغاز کرد و این آثار چهار سال قبل متوقف شدند. خودش می گوید رسانه ها دیر به این نقاشی ها توجه کردند. تلویزیون سی ان ان به تازگی گزارشی درباره این نقاشی ها پخش کرده است.
ببینید: گزارش تلویزیون بی بی سی فارسی از نمایشگاه مهدی قدیانلو در لندن
او درباره آغاز کارش بر دیوارهای تهران می گوید: "حدود ده سال پیش اداره ای تشکیل شد در سازمان زیباسازی و فراخوان هایی منتشر کردند در نشریات و از هنرمندان برای زیباسازی تهران دعوت به همکاری کردند. مدیر وقت اداره نقاشی دیواری، محمود شعیبی که کارشناس ارشد هنر است، از مدیران هنری متخصصی بود که برنامه جالبی برای زیباسازی تهران داشت. اکثر کارهای من در دوران مدیریت ایشان اجرا شد. از آنجایی که من هم تازه از دانشکده هنرهای زیبا فارغ التحصیل شده بودم علاقه مند بودم که در کنار نقاشی های خودم و فضای شحصی کارهایم، نقاشی در شهر و فضای بزرگ را تجربه کنم."

قدیانلو معتقد است که پیش از نقاشی های او، آثار هنری تزئینی زیادی در تهران وجود داشت اما چون شهر خیلی بزرگ است، دیده نمی شدند. او کارهایش را ادامه آن رویکرد می داند که با استقبال مردم و مسئولان روبرو شده است: "سعی من در کارهای شهری این بود تا فضاسازی هایی را در نقاشی هایم انجام دهم که برای مردم جالب باشد و مردم با دیدن آنها تخیلات و داستان های خودشان را در ذهن شان شروع کنند."
گالری هوارد گریفین در شرق لندن به تازگی میزبان آثار مهدی قدیانلو بود؛ آثاری که با همان سبک و سیاق این بار بر روی بوم های کوچک خلق شده اند.
قدیانلو می گوید:"من نقاشی خوانده بودم و از قبل هم کارهای کوچکی برای خودم بر روی بوم انجام می دادم و فضاسازی هایم را بر روی ابعاد کوچک تجربه می کردم. با توجه به این که از چهار سال پیش احساس کردم در کارهای شخصی ام رویکرد فلسفی و بعضی وقت ها تیره وجود دارد و مناسب شهر و مخاطب عام نیست و شاید تاثیر منفی روی آنها بگذارد، نقاشی روی بوم را جدی تر ادامه دادم و فقط تجربه می کردم و ابتدا قصد نمایش شان را نداشتم."
"در کارهای شهری همیشه به مخاطب و حسی که ممکن است پیدا کند به طور وسواسی فکر می کنم و احساس مسئولیت می کنم نسبت به مخاطبم. اما روی بوم این طور نیست. این به نظرم می تواند یکی از تفاوت های اساسی نقاشی دیواری - که مخاطب در راس هرم است- باشد با نقاشی روی بوم."

ریچارد هوارد گریفین، مدیر گالری، می گوید: "تخیل سوررئالیستی قدیانلو برای من نوعی بازبینی در شرایط زیستن و مفهوم زندگی است با تمی جهانی درباره امید، آینده نگری، از دست دادن و غم. آثار او به شدت مینیمال هستند و در ترکیب بندی شان نوعی سکوت حکمفرماست."
مدیر گالری می گوید تمام آثار این نمایشگاه پیش از افتتاح به فروش رفته اند و به زودی نمایشگاه دیگری از آثار او در شعبه لس آنجلس همین گالری برپا خواهد شد.
قدیانلو که یک اثر دیواری هم بر روی دیوارهای شرق لندن- که به نوعی یکی از مراکز اصلی نقاشی دیواری در جهان محسوب می شود- خلق کرده، آن را هم در ادامه نقاشی های داخل نمایشگاه می داند.
او درباره سفر خود به لندن می گوید: "سفر من به لندن تجربه جالبی بود. آشنایی با هنرمندانی که از قبل کارهایشان را دیده بودم. دیدن و نقاشی کردن در یکی از محلاتی در لندن که یکی از پایتخت های هنر خیابانی دنیاست برایم جالب بود. اما در کل با توجه به واکنش مردم و هنرمندان به کارها بیش از پیش برای من روشن شد که مردم، منظورم انسان ها در همه جای کره زمین، علاقه ها، ترس ها و اضطراب ها و احساسات مشترکی دارند."

جهت مشاهده کلیپ مربوطه اینجا را کلیک نمایید.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید