فیلم و کلیپ های منتخبی سایت گوحق

آخرین مطالب

Thumbnail رقابت نفس‌گیری بین شرکت‌های بزرگ داروسازی و مؤسسات تحقیقاتی دنیا برای کشف و تولید واکسن کرونا در جریان است؛ واکسنی معجزه‌آسا که در صورت کشف نهایی و تولید انبوه، می‌توان به عادی شدن زندگی روزمره در...

عکس های سایت

خروس لاری اصل ایرانی در خطر انقراض

خروس لاری

تعریف لاری اصل ایرانی از دیدگاه جناب مهندس مهران :
لاری: سرخروس:سر بزرگ ودایره ای اخمو چشمها از سفید تا فیروزه ای البته رنگهای مابین این دو حالت عسلی وسبز مانندی هم هست رنگ قرمز علامت خوبی نمیباشد حیوان مثل خروس رسمی ریش(لالکی)نداره نوک لاری هم پهن وکوتاهه فرقش با نوعی از هندی ها که شبیه لاریند درقسمت سر ازمحل پس کاسه وسر وهمچنین جای چشمها که زیر اخم پنهان است ودر هندی این حالت فرق میکند . گردن: گردن بلند کشیده وکلفت وقوی وکاملا متناسب با اندازه ی پاها (عدم تناسب سروگردن با پاها علامت خوبی نیست)

.تن وبدن:کمردارای شیب متناسب تقریبا فیمابین دو نژادشامو وافغان میباشد وسینه عضلانی وستبر وبالها در قسمت کتف حیوان در حالت عمود ایستادن مثل شامو رو به با لا نمیرود ولی حالتی دارد چسبیده وقدرتمند ولی بسته به حالات حیوان کمی متغیر مثلادر گرما یا دنبال مرغ دویدن باز نگه داشته میشود و موقع بال زدن واقعا قدرتمندانس چه هیبت بالها وچه صدای بال زدن رانها عضلانی وقوی وقلمها کشیده اغلب کلفت ویا متوسط ... صدای حیوان واقعا کلفت وخشن و بم وبانگش دو صدای کوتاه وحداکثر سه صدای مقطع است وکوتاه . کمر حیوان مثل شامو نیست وتقریبا شبیه افغان و واقعا قرص ومحکم .زاویه ی دم رو به پایین در امتداد شیب کمر و حداکثز با ان زاویه ی 45 درجه میسازد و. رنگ لول و قلم :

قلم سفید ویا قلم زرد که باید لول وقلم حیوان هردو به یک رنگ باشد مثلا هردو صدفی و یااینکه هم لول وهم قلم زرد ورنگ حیوان هرچه روشنتر مقبولتر به طوریکه رنگ صابونی تیره با سینه ی مشکی ویا یه تیغ سیاه بودن جالب به نظر نمیرسد در موردحیوان با قلم زرد ولول زرد اگر روی نوک کمی هم رگه های قهوه ای باشد موردی ندارد عده ای قلم سیاه ومخصوصا قلم سبز راعالی میدانستند درزمان گذشته علتش این بود که چون خروسی که تمام مشخصه های فوق را داشت و درعین حال قلمش سبز و مشکی ورنگش یه تیغ سیاه بود کمیاب بود پس به ان وضع علاقه نشان میدادند . لاری واقعا ارام و به راحتی به صاحبش نزدیک میشود فرارنمیکند قد بالای 4.5 دنگ و وزن هم4.5 به بالا تاج هم مهرو میل و بادام وحتی تبر وکج . از گذشته دور خروسی که فرار میکرد از چرخه جوجه کشی حذف واغلب سر بری میشد به همین دلیل لاری های حاصل تا پای جان میجنگند . لالکی لاری سفیدی ندارد وقرمز است . گاها وقتی به راه رفتن وقدمهای لاری دقیق شویم حالتی دارد که انگار خنگ است امتداد زاویه ی اتصال قلم به ران زاویه اش از افغان بازتر ولی 180 درجه مثل شامونیست البته در حالت عادی ولی وقتی صاف بایستد چنان میشود لاری حالتی دارد که از روبرو عمود میباشد .

 

بیشتر بدانیم 

دانش نامه ویکی پدیا چه میگوید:

خروس لاری به خروس نژاد لاری گفته می‌شود که بارزترین صفت آن جنگندگی و استقامت بالای آن در مبارزه و عدم تسلیم آن می‌باشد.

نژاد لاری

پراکنش: واریته‌های گوناگون خروس لاری را می‌توان به طور خالص در نواحی مختلف ایران به خصوص در شهر لار، واقع در جنوب استان فارس یافت. تعداد کمی از این نژاد نیز در ناحیه اردبیل، چابهاروکنارک و نیز تهران وجود دارند. معمولاً خالص‌ترین نوع این نژاد در شهرلار پرورش داده می‌شود. در خراسان و به خصوص در نواحی مرزی تعدادی از این نژاد یافت می‌شود. (در افغانستان و در مجاورتمرز ایران نژادی با خصوصیت نژاد لاری پرورش داده می‌شود که به نژاد افغانی معروف است، ولی دلایل موجود نشان می‌دهد که نژاد افغانی نژاد مستقل نبوده و بلکه نوعی از لاری می‌باشد که در افغانستان پرورش داده می‌شود و از نژاد لاری سنگین تر است).[نیازمند منبع]

 
مرغ و خروس لاری

مشخصات ظاهری

شکل عمومی بدن نژاد لاری با تمام نژادهای دیگر متفاوت است و به طور کلی بدن بلند و کشیده، سینه پهن و عمیق و پرگوشت، گوشت سینه سفت و پر، پشت پهن و دارای شیب از جلو به عقب می‌باشد. بالها محکم و به بدن چسبیده و پرهای دم با زاویه ۴۵درجه بالاتر از امتداد پشت قرار گرفته‌است. ساق پا با زاویه ملایمی به ران متصل شده‌است و از این رو به طور کلی شکل ویژه‌ای به بدن این نژاد می‌دهد. رشد سر نسبت به بدن کوچک به نظر می‌رسد و فرم سر به اصطلاح ماری شکل می‌باشد. تاج اغلب در انواع اصیل توت فرنگی شکل و گردویی است. چشم‌ها درخشان، عقابی و سفید یا فیروزه ایی یا پرتقالی رنگ بوده و رشد تاج و ریش اغلب کم است. تاج در خروس‌ها، قرمز تیره و در مرغ‌ها قرمز معمولی و لاله گوش در تمام انواع این نژاد قرمز رنگ است. منقار کوتاه، بسیار محکم و زرد رنگ است و در بعضی انواع، لکه‌های قهوه‌ای رنگ در منقار بالایی وجود دارد. گردن نسبتاً بلند و استوانه‌ای و انتهای آن تقریباً در بدن فرو رفته‌است. قلم پا کلفت و بلند بوده و رنگ آن اغلب در واریته‌های اصیل زرد مایل به قهوه‌ای و در برخی انواع قهوه‌ای پررنگ وحتی تیره می‌باشد. پنجه‌ها پهن و دارای چهار انگشت است.

انواع نژاد لاری

واریته‌های مختلفی از نژاد لاری در ایران مشخص شده‌است. شکل بدن در تمام این واریته‌ها تقریباً شبیه هم بوده و فقط از نظر رنگ پر و بال با هم فرق دارند. خروسها را بر اساس نوع تاج به تاج مهر، تاج سپر و تاج میل تقسیم می‌کنند. گفته می‌شود که نژاد اصیل مشخصات زیر را دارد: چشم سفید و یا زاغ، پای سبز یا زرد، دم پایین، نوک کوتاه و عقابی، سر گرد و ریش و گوشواره بسیار کوتاه. به طور کلی از نظر رنگ پر و بال واریته‌های مختلف نژاد لاری که در ایران وجود دارد به شرح زیر می‌باشد:

افغانی و ایرانی که در اصطلاح عشقبازهای افغان به کلنگی معروف است که بیشتر در نواحی شرقی ایران یافت می‌شود و به رنگ‌های ابرش با چشمان زاغ و فیروزه ایی ویا سفید وجود دارد.

در نواحی غربی نژادهایی با نام جنگلی که حاصل ی از نژاد ترک و ایرانی یا افغانی & ایرانی با ترک هستند که اغلب در کرمانشاه و کردستان ایران یافت می‌شوند. همچنین نژاد مالای و مالاگاچ هم با در این نواحی به صورت ترکیبی از دو نوع قبلی موجود است.

در نواحی شمال غرب و تبریز و اردبیل انواعی از مالای و مالاگاچ با ترکیبی از نوع ایرانی آن و انواعی از ترک مخلوط شده‌اند که از نظر زیبایی و قدرت بدنی با واریته‌های کرد قابل مقایسه هستند. اما در شمال ایران و نواحی کنارهٔ دریای مازندران به دلیل فرهنگ بومی مردم ترکمن و علاقه وافر آن‌ها به جنگ لاری در این نواحی از بهترین‌های تمام ایران حتی افغانستان یافت می‌شود که با ترکیب انواع مالای و افغان با لاری ایرانی انواع جنگی منحصربه‌فردی یافت می‌شود. در نواحی غرب دریا و بندر انزلی هم جنگ لاری به یکی از سرگرمی‌های مهم ی تبدیل شده است که همراه شرط بندیهای میلیونی می‌باشد! به همین دلیل از تمام ایران بهترین‌های خروس و مرغ لاری با انواع محلی قدیمی ترکیب که انواع جنگی منحصربه‌فردی رابه وجود آورده‌اند.

جمع‌بندی :باتوجه به علاقه لاری بازان و شرط بندهای این عمل به نوعی کسب تبدیل شده که می‌تواند باعث ایجاد انواع بسیار جنگی لاری در پی ترکیب و اصلاح آنها در آینده ایی نه چندان دور بود!

خصوصیات تولیدی

 • مرغان نژاد لاری از نظر کلی جزو نژادهای سنگین می‌باشند. سرعت رشد و رویش پرها در بین افراد این گروه نژادی در ابتدا کند می‌باشد، ولی از سن سه ماهگی به بعد از سرعت رشد نسبی خوبی برخوردار می‌شوند.
 • وزن مرغان بالغ یکساله حدود ۳ تا ۴ کیلوگرم و وزن خروس‌ها در همین سن ۴ تا ۵ کیلوگرم و بیشتر می‌باشد. در خروس‌های مسن، وزن گاهی به ۶ تا ۵/۶ کیلوگرم و بیشتر هم می‌رسد.
 • سن بلوغ جنسی و تخمگذاری اغلب در ۷ ماهگی (۲۷ تا ۲۸ هفتگی) بوده و تخمگذاری با تخم مرغ‌های ریز شروع می‌شود.
 • تولید تخم مرغ سالیانه بین ۶۰ تا ۸۰ عدد (حدود ۱۸درصد) با وزن متوسط هر تخم مرغ ۵۰گرم می‌باشد.
 • تخم مرغ به رنگ کرم تا قهوهای تیره و به شکل بیضی کشیده و با پوسته‌ای نسبتاً ضخیم است.
 • ضریب تبدیل غذایی بسیار نامطلوب می‌باشد. به طوری که در مقابل حدود ۲۰ کیلوگرم غذای مصرفی ۱کیلوگرم تخم مرغ تولید می‌شود. گوشت و تخم مرغ آنها دارای طعمی مطلوب بوده ولی در سنین پایین از گوشت خوبی برخوردار نمی‌باشند.
 • دفعات کرچ (مرغ) در این نژاد زیاد است و معمولاً در سال ۲ تا ۳ بار کرچی در بین این مرغان دیده می‌شود. (به طوری که بعد از تولید هر ۲۰ تا ۲۵ عدد تخم مرغ حالت کرکی پدیدار می‌شود).
Pin It

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما را در شبکه ها دنبال کنید...

آمار سایت

امروز205
دیروز838
هفته1043
ماه جاری5927
مجموع806021

اطلاعات بازدیدکننده

 • آی پی شما 34.239.149.34
 • مرورگر شما Unknown
 • ورژن
 • سیستم عامل Unknown

چه کسی آنلاین است

1
Online

1399-04-17

دانش و فن آوری

برترین ها | bartarinha.ir